G Suite (legacy) pozostanie jednak darmowy (dla użytku osobistego) (2024)

W Google zrobił się kolejny bajzel. Po tym, jak ogłosili, że długoletni użytkownicy G Suite Legacy nagle muszą przejść na płatny Google Workspace, spora część użytkowników nie była szczęśliwa, w tym ja.

Dla większości z nas używanie G Suite było rozwiązaniem pozwalającym używanie własnej domeny z pocztą Gmail. Ironiczne stało się to, że Google założyło, że wszyscy ci, co wykorzystywali tego typu rozwiązanie to użytkownicy biznesowi. Wręcz przeciwnie. Spora część ludzi to właśnie użytkownicy prywatni… rodziny.

Ironiczne jest to, że wszyscy ci, co mają pocztę na Gmail, nie muszą płacić, a ci w domenie nagle zaczną. W związku z tym zacząłem poszukiwania alternatywy do G Suite Legacy.

Rozważałem kilka opcji, w tym przeniesienie się na Gmail, co nie było takie łatwe, jak się może wydawać. Zgromadzone przez lata dane nie jest tak łatwo przenieść.

W swoich poszukiwaniach znalazłem metodę, jak wykorzystać własną domenę z Gmail przy pomocy Cloudflare i opcji Email Routing. Następnie opisałem podobną metodę zwaną Email forwarding dostępną w Domenach Google, niestety Google zdecydował się uśmiercić tą usługę.

To niestety był tylko czubek góry lodowej.

Osobiście jestem administratorem na czterech kontach G Suite Legacy. Zaczynając od porządków, usunąłem niepotrzebnych użytkowników, aby w ostateczności płacić mniej. Dokonałem migracji na elastyczny plan Google Workspace, przez co pierwszą płatność mogłem doświadczyć dopiero we wrześniu z 50% zniżką na rok.

I tak 20 maja 2022 we mnie zagrzmiało, czytając artykuł na iMagazine: Google w końcu rozwiązuje bałagan z G Suite, a nie otrzymując tej informacji bezpośrednio od Google.

Otóż ktoś w Google poszedł po rozum do głowy i zauważył, że nie wszyscy użytkownicy użytkują ich usługę zarobkowo.

W związku z tym zdecydował się zaoferować użytkownikom G Suite Legacy plan, w którym nie będą musieli płacić (więcej w Upgrade from G Suite legacy free edition).

Podobno, dla użytkowników, którzy nie zdecydowali się jeszcze na przejście na Google Workspace, dostępna będzie opcja rezygnacji z przejścia na płatny plan. Decydując się na to, zobowiązujemy się do użytkowania usługi tylko do celów osobistych. Jak zaznacza Google, nie jest to przeznaczone dla użytkowników firmowych, gdyż niektóre opcje firmowe (bliżej nieokreślone) zostaną wyłączone, a pomoc techniczna (24/7) nie będzie dostępna. Mimo tego nadal będzie można korzystać z G Suite w wersji darmowej (do kolejnego razu, gdy Google zdecyduje inaczej).

Co w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się nie czekać na automatyczną migrację i dokonaliśmy już przejścia na plan elastyczny?

Dokonałem tego na trzech kontach, w których jestem administratorem, w tym z jednego zrezygnowałem i przeniosłem wszystko na osobiste konto Google (o czym napiszę później, bo to jest nieco bardziej skomplikowane).

Podążając artykułem od Google (What if I use G Suite legacy free edition for personal use?), znajdziemy informacje dla osób w mojej sytuacji.

“If you transitioned to Google Workspace after January 19, 2022 and used G Suite legacy free edition for personal use, you can contact Support.”

Jako że w Google Workspace mam dostęp do prawdziwej pomocy technicznej, zacząłem kontakt przez czat.

I tak rozmawiałem z trzema różnymi osobami, odnośnie do trzech różnych kont, które przeniosłem na Google Workspace, a chciałbym pozostawić je na G Suite legacy dla użytku o osobistego (G Suite legacy free edition for personal use).

Kontakt z pomocą techniczną numer 1

Po rozpoczęciu chatu zadałem pytanie odnośnie do sytuacji z G Suite legacy i możliwości zostania na darmowej wersji.

Got a question about our company recent article in relation to G Suite legacy and possibility to stay on free edition for personal use.

As your company informed, that G Suite legacy will not longer be free, I migrated my family to the only option possible.

…but today I ready that there is option to stay on free for personal use

…but now I don’t have this option anymore

Szybko otrzymałem potwierdzenie, że jest taka możliwość.

If you previously were on G Suite legacy free edition and are using Workspace for personal use, you may be eligible for an alternative Workspace experience at no cost. If you choose to self-identify as a non-business user, you’ll continue to have access to your custom domain with Gmail and other Workspace Services; you’ll retain access to additional Google services such as Google Search, Google Maps, and Youtube; and you’ll retain access to your paid content such as movie purchases at Google Play and data stored on Google Workspace. In the future, Google may remove business functionality from this offering such as 24/7 support.

Jako że już przeszedłem na płatny Google Workspace, aby to odwrócić, musiałem potwierdzić, że będę używał go do użytku osobistego.

Please confirm the following statement: I confirm that I use Google Workspace for personal use. I understand, Google may remove business functionality from this offering and transition businesses to Google Workspace.

Oczywiście potwierdziłem.

Zmiana nie będzie widoczna na moim koncie od razu, jak zaznaczyła osoba z pomocy technicznej.

If you accept this from June 26th you will be changed to G suite legacy again.

Thank you for choosing! I’ve noted that you are interested in an alternative Workspace experience at no cost. You can continue to enjoy your Google Workspace edition for no cost. You will not be billed for your Google Workspace account for the foreseeable future. No further action is needed at this time.

Wszystko fajnie, ale chciałbym jednak mieć jakieś potwierdzenie, gdyż w subskrypcjach Google Workspace nadal mam informację, że będę musiał płacić.

Dostałem potwierdzenie, że zmiana nastąpi około 26 czerwca 2022.

You have accepted and in the mid of June you will receive an email and after 26th June you can check your subscription then you can see G suite legacy edition.

Super, teraz kolejne konto.

Kontakt z pomocą techniczną numer 2

Będąc zalogowany jako administrator na drugim koncie z Google Workspace, rozpocząłem czat z pomocą techniczną i ponowiłem powyższe pytania.

Wszystko wyglądało dobrze:

Thank you for letting me know your query. I will surely help you with your requirement to go back to the free edition.

W dalszej części konwersacji:

Thank you for providing the contact details, Dariusz. Please note that if you previously were on G Suite legacy free edition and are using Workspace for personal use, you may be eligible for an alternative Workspace experience at no cost. If you choose to self-identify as a non-business user, you’ll continue to have access to your custom domain with Gmail and other Workspace Services; you’ll retain access to additional Google services such as Google Search, Google Maps, and YouTube; and you’ll retain access to your paid content such as movie purchases at Google Play and data stored on Google Workspace. In the future, Google may remove business functionality from this offering, such as 24/7 support.

Podobnie jak poprzednio, zostałem poproszony o potwierdzenie, że użytkować będę konto jako osoba prywatna.

Please confirm the following statement: I confirm that I use Google Workspace for personal use. I understand, Google may remove business functionality from this offering and transition businesses to Google Workspace.

Oczywiście, kolejny raz potwierdziłem.

Thank you! Please allow me 2 minutes to request the changes from our end for your “Google Workspace” account.

Thank you for choosing, Dariusz. I’ve noted that you are interested in an alternative Workspace experience at no cost. You can continue to enjoy your Google Workspace edition for no cost. You will not be billed for your Google Workspace account for the foreseeable future. No further action is needed at this time.

Jak zauważysz, w pierwszym przykładzie otrzymałem informację, że zmiana nastąpi po 26 czerwca. W tym przypadku tej informacji nie otrzymałem, w związku z tym zadałem pytanie, kiedy zobaczę zmianę, otrzymując następującą odpowiedź:

It will be initiated by the “Engineering Team” from the backend, and will be rolled out soon.

W porządku, poczekamy – zobaczymy. Jeżeli nic się nie zmieni po 26 czerwca, nadal będę miał czas na kontakt z pomocą techniczną w ten sam sposób, nim przyjdzie mi płacić.

Kontakt z pomocą techniczną numer 3

I tak postanowiłem skontaktować się odnośnie do ostatniego konta.

Ponawiając pytania, wszystko wyglądało w porządku:

Sure! No worries, I’ll do my best to help you with this!

Po czym zostałem poproszony, aby chwilkę poczekać, podczas gdy pracownik Google przejrzy moje konto (?!?).

Can I ask just 2-3 minutes to review the account?

Po chwili otrzymałem potwierdzenie, że przeniosłem się z G Suite na Google Workspace, o czym dobrze wiem i co wspomniałem na początku.

I can see that you have already switched to Google Workspace Business Starter so here’s the thing.

W tym przypadku nie zostałem poinformowany o moich możliwościach, jedynie oznajmiony, że zostanę dodany do “listy” aby otrzymać opcję G Suite legacy dla użytku osobistego.

I just added you to our Master list for getting the G Suite legacy free edition for personal use.

Nieco mnie to zirytowało, gdyż dwie poprzednie osoby były nieco bardziej w sprawie całej tej sytuacji. Zadałem więc pytanie, dlaczego i otrzymałem następującą odpowiedź.

Rest assured that you will receive an email regarding further steps that you need to do before June 27, 2022 and also you will not be charged for anything while waiting for the updates.

Niby mam czekać na maila przez 27 czerwca, w którym dostanę opcję pozostania na G Suite legacy.

Nadal jednak coś mi tu nie grało, gdyż na poprzednich dwóch kontaktach zostałem poproszony o oświadczenie, a w tym przypadku nie.

Mimoże kontakt z daną osobą nie przebiegł tak jak w poprzednich dwóch przypadkach, zostałem poinformowany kolejny raz, że zostałem dodany do “listy” użytkowników, którzy zostaną automatycznie przeniesieni z powrotem do G Suite legacy.

Since you already switched to Business Starter and you want to get back to G Suite legacy free edition, I added you on the list to be part of the users that will automatically transition back to G Suite legacy free edition for personal use. Please be assured that you won’t be charged for your usage until the transition period.

Jako że po zakończonym kontakcie otrzymujemy transkrypcje (zapis czatu), w związku z tym mamy dowód tego, co zostało powiedziane, stwierdziłem, że nie będę drążył tego dalej, tylko uzbroję się w cierpliwość i zobaczę, co się stanie pod koniec czerwca.

Ostateczne potwierdzenie ze strony pomocy technicznej.

You don’t have to worry for any charges even if you switched to Business Starter today because it’s still considered as no charge and before June 27, 2022 your account will automatically transition back to the Legacy free edition for personal use.

No dobra, I to by było na tyle… kończąc rozmowę z pomocą techniczną.

Czekając cierpliwie zobaczymy, jak sprawy się potoczą. Mam nadzieje, że nie będzie to taki bajzel jak w przypadku domen z końcówką art.pl, w których to użytkownicy zostali postawieni przed ścianą.

W międzyczasie będę rozważał metody na przejście z G Suite (Google Workspace) do Gmail, gdyż nie wiemy, kiedy kolejny raz ktoś w Google wpadnie na genialny pomysł zmuszenia użytkowników do płacenia.

Myślę, że ta cała sytuacja ma jakiś podtekst prawny. Jako że Google w przeszłości obiecywało, że użytkownicy G Suite legacy nie będą musieli płacić, wisi w powietrzu pozew zbiorowy, który Google może przegrać. Nim jednak zaczną zamieszanie, chcą co nieco naprawić. Prawnicy w Google mają pełne ręce roboty.

Rozważam jeszcze opcje, czy warto dla jednego konta z jednym użytkownikiem bawić się to całe G Suite. Rozpocząłem mój wpis, jak przejść do standardowego konta Google z przeniesieniem danych (w tym Zdjęć Google). Zobaczymy, jak to wszystko pójdzie.

Na osobistym koncie Google mamy możliwość utworzenia grupy rodziny, w ramach której możemy dzielić, między innymi, zakupione dodatkowe miejsce na nasze dane. Jest to coś, czego nie ma w G Suite i Google Workspace. Mając już “rozwiązany problem” z podpięciem domeny do Gmail (z możliwością odbierania i wysyłania poczty z domeny), pozostaje opcja ogarnięcia reszty usług.

Jak co, mam na to czas do września, nim przyjdzie mi płacić za Google Workspace, lub jeżeli wszystko pójdzie tak, jak Google aktualnie obiecuje, będę miał nieco więcej czasu na zabawę.

Aktualizacja 26/07/2022

Google obiecywał, że do 26 czerwca wszystko zostanie rozwiązane. Tak się jednak nie stało (a to niespodzianka!).

Zaraz po 26 czerwca skontaktowałem się z pomocą techniczną, gdzie zostałem poinformowany, że wszystko jest na dobrej drodze, ale mają oni obsuwę czasową i że niedługo zmiana nastąpi. Dodatkowo zostałem poinformowany, żebym się nie martwił, że nie zostanę obciążony za subskrypcję.

Ok. Jako że jeszcze mam trochę czasu, postanowiłem poczekać.

I tak 24 lipca, w niedzielę tak sobie przypomniałem, że przecież nic nie słyszałem od Google na temat mojej migracji. Postanowiłem więc w tygodniu się z nimi skontaktować. Nim to jednak zrobiłem, w poniedziałek 25 lipca na mój e-mail wylądowała poczta od pomocy technicznej, w której zostałem poinformowany następująco:

You are receiving this email because you previously contacted Support to identify as a personal user and revert to a no-cost subscription. This message is to notify you that your subscription has successfully been migrated to the alternative Workspace experience at no-cost.

You’ll see a banner in the Admin console confirming you have chosen a no-cost subscription for personal use. No action is required.

You can continue to enjoy your Google Workspace edition for no cost. You will not be billed for your Google Workspace account for the foreseeable future.

This option is for non-commercial personal use and does not include support. In the future Google may remove business functionality from this offering and transition businesses to Google Workspace.

If you have any questions about the no-cost subscription for personal use, please review our Help Center: https://support.google.com/a/answer/60217#nocost

Nareszcie!

Zgodnie z mailem, moja subskrypcja została przeniesiona na bezpłatny plan dla użytku osobistego.

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego ujrzałem stosowną informację potwierdzającą.

W zakładce Rozliczenia (Billing) > Subskrypcje (Subscriptions) otrzymałem potwierdzenie, że jestem na planie darmowym (Free plan) a w sekcji Szacowany rachunek miesięczny (Estimated monthly bill) ujżałem informację Wersja bezpłatna (brak opłat) (Free edition (no charges)).

Wszystko niby fajnie, ale nie do końca.

Jeżeli czytałeś od początku, oprócz mojego konta, administratorem jestem również na dwóch innych. Co ciekawe, na tych dwóch kontach nie otrzymałem informacji o tym, że zostałem przeniesiony na plan darmowy. Trochę mnie to zmartwiło, więc od razu skontaktowałem się z pomocą techniczną.

Pomoc techniczna była nieco bardziej ogarnięta niż na początku i od razu dostałem odnośnik, na który (będą zalogowany w panelu administracyjnym usługo Google) klikając, musiałem jeszcze raz potwierdzić, że użytkować będę usługę do celów prywatnych.

Po kliknięciu (potwierdzeniu) moja subskrypcja na innym koncie została przeniesiona na darmowy plan.

Na trzecim, ostatnim koncie Google, bez kontaktu z pomocą techniczną, klikają tylko na otrzymany odnośnik, dokonałem przeniesienia bez najmniejszego problemu. Super!

Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji, zaloguj się na swoim koncie Google, przejdź do panelu administracyjnego (Admin console), a następnie skorzystaj z poniższego odnośnika, aby potwierdzić użytek niekomercyjny i przenieść się na darmowy plan.

https://admin.google.com/ac/billing/legacytransition

W końcu jeden problem, który Google sam stworzył, został na pewien czas zażegnany.

Dodam tylko tyle, że zapewne za kilka lat, kolejni geniusze w Google wpadną na pomysł, aby kolejny raz zmusić ludzi do płacenia i cała historia się powtórzy.

Pozdrawiam.

G Suite (legacy) pozostanie jednak darmowy (dla użytku osobistego) (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Ouida Strosin DO

Last Updated:

Views: 6049

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ouida Strosin DO

Birthday: 1995-04-27

Address: Suite 927 930 Kilback Radial, Candidaville, TN 87795

Phone: +8561498978366

Job: Legacy Manufacturing Specialist

Hobby: Singing, Mountain biking, Water sports, Water sports, Taxidermy, Polo, Pet

Introduction: My name is Ouida Strosin DO, I am a precious, combative, spotless, modern, spotless, beautiful, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.